Michal Štantejský

Narodil jsem se ve Vrchlabí, žiju s rodinou ve Špindlerově Mlýně, od roku 2005 se věnuji závodnímu skialpinismu, poslední roky v letní sezoně běhu. Rád se projedu také na kole. Pracuji jako hrázný na přehradě Labská. Podařilo se mi 6x zvítězit v Českém poháru ve skialpinismu, 7x jsem se stal mistrem ČR ve skialpinismu, reprezentoval jsem na závodech MS a ME. Z letních úspěchů bych zmínil celkové vítězství v závodě Horská výzva spolu se Zdendou Křížem. Určitě jsou pro mně důležité i ty menší, s dobrým pocitem dokončené závody.

Plány na sezonu 2018

Plán na letní sezonu 2018 je jasný. Co nejlépe se připravit na sezonu zimní 2018/19. K tomu by mi měl pomoci hlavně běh. Letos bych se chtěl zkusit trochu zrychlit. Proto bych chtěl absolvovat i více kratších a rychlejších závodů. Dlouhý závod mám v plánu jen jeden, a to domácí závod ve Špindlu na 50 kilometrů začátkem srpna. To by měl být takový malý vrchol mé letní sezony. Jinak mi přípravu budou kořenit hlavně závody dlouhé okolo 10, výjimečně kolem 20 kilometrů. Samozřejmě nejlépe horské běhy, běhy do vrchu a podobně. Určitě nevynechám závod ze série 7 pohoří v Peci pod Sněžkou. Ostatní plány a závody musím podřídit pracovní a rodinné vytíženosti. Celkem bych chtěl v letní přípravě absolvovat čtyři až osm závodů.

Běžecký tip

Pokud běháte rádi a chcete se dále zlepšovat, určitě nezapomínejte i na trénink horní části vašeho těla. Běží totiž celé tělo, ne jenom nohy. A aby to běželo co nejlíp, musí vše dohromady dobře fungovat.

Z vlastní zkušenosti: Asi před rokem a půl jsem začal pravidelně cvičit. Občas mě trochu bolelo v zádech, hlavně když jsem se třeba špatně vyspal na měkké posteli. Takové ty správné cviky na záda mě nikdy moc nebavily. Někde jsem se dočetl, že ideálním cvičením pro celkové posílení horní části těla jsou obyčejné kliky a shyby. Začal jsem tedy cvičit 3x týdně. Opravdu jen chvilku, tak 20 až 30 minut. Jen kliky a shyby. Asi po třech až čtyřech měsících mě záda už nebolela. Po delší době musím opravdu potvrdit i zlepšení u běhu. Zejména pak při rychlejších úsecích a do kopců. Důležitá je hlavně pravidelnost a vytrvalost. Po čtrnácti dnech zázraky nečekejte. A opravdu nemusíte nikam do posilovny. Vlastní váha na posílení těla bohatě postačí. Tak to nevzdávejte!

Dotazník na ambasadora

Jméno: Michal Štantejský

Co dělám: běh, nejlépe v horách, pomalejší a delší, v zimě pak závodní skialpinismus

Mou vášní je: pohyb, nejlépe v přírodě, v horách, s pocitem nenucenosti a volnosti

Můj oblíbený kousek od značky RaidLight je (proč?): Každopádně bunda Top Ultralight. Hlavně v posledních asi 3 měsících. Nikdy jsem tento typ bund na běh nepoužíval, všechny byly dost neprodyšné a byl jsem hned pod bundou „zapařenej“. Tato bunda ale opravdu dýchá, skvěle mi sedí její střih, je lehoučká a přitom dokáže ochránit před chladným a vlhkým vzduchem.

Mé přednosti: jestli nějaké jsou, ať posoudí jiní.

Mé slabé stránky: nejradši bych měl všechno hned, nechávám spoustu rozdělané práce a počáteční nadšení brzy uvadá. Ale snažím se na tom pracovat…

Životní cíl: být spokojený se svým životem a nelitovat věcí, které jsem udělal… a taky neudělal…

Můj nesplněný sen: každopádně stát se kosmonautem… to už asi nestihnu…

Mé životní motto: bolest je dočasná, vzdát se, je navždy.

Zkušená rada na závěr: nevzdávejte to!!!

facebook
instagram