Doporučení, co s sebou na závod

Doporučení, co s sebou na závod

Běžecké závody všech různých kategorií, druhů i délek zažívají v posledních letech velký nárůst zájmu sportovců. Tím se také každý rok zvyšuje počet běžců a běžkyň, kteří vyběhnou na své první akce. Nejen pro ně přijdou vhod užitečné rady, návody a poznámky.

Co na a do sebeNepojmenováno

Vybavení na běžecký závod lze rozdělit do dvou kategorií. Co na sebe ve smyslu oblečení a technických doplňků. Ale také co do sebe ve smyslu pitného režimu, popř. doplnění energie.

Každý běžec je individualita a každá osobnost má jinou výkonnost. Od toho se také odvíjí, jaké oblečení a hlavně kolik vrstev na sebe při závodě naneseme. Určitě jste si všimli, že na různých závodech, a to i v poměrně chladném počasí, uvidíte běžce pouze v elasťákách a tílku. Věřte, že tito borci mají takovou výkonnost, že půlmaratón mají za sebou v tempu 4 minuty na kilometr. Ti opravdu nepotřebují vrstev více. Jsou rychle v cíli a díky výkonnosti drží tempo a prostě nestihnou vychladnout.

NepojmenovánoPokud se ovšem řadíte do širokého výkonnostního středu a plánujete běžet volnějším tempem déle než dvě hodiny, je potřeba vzít na sebe více vrstev funkčního prádla. Ideální je triko s dlouhým rukávem, na něj vrstvit tričko s rukávem krátkým, popřípadě tílko. A na něj připevnit startovní číslo.

Pokud se chystáme na horský trail, je nutné počítat vždy téměř s podzimním a chladnějším počasím s mlhami a deštěm. Pro tyto náročné podniky jsou ideálním doplňkem  běžecké batohy s velkým množstvím různých kapes, úchytů a vychytávek. Snadno pak na běh můžete vzít do batohu teplejší mikinu, větrovku, lahve s vodou nebo gelové tyčinky či ovoce.

Při těchto bězích je většinou pořadateli vyžadováno, aby běžci měli mobil s sebou na trase a ulehčili tím případné „pátrací“ akce v případě problémů s orientací.

Samozřejmostí jsou již dnes pro každého kvalitní běžecké boty, silniční nebo trailové. Určitě prověřené a pevně zavázané. Běžecké boty by měly být vždy oNepojmenováno číslo větší, než běžná vycházková obuv. S botami souvisí běžecké ponožky, určitě kvalitní s větším zastoupením funkčních umělých materiálů.

Co na hlavu a na ruce

Někdo se rozeběhne a po 100 metrech odhazuje rukavice a čepici. Někdo je „zmrzlina“ naopak a v chladnějším horském počasí neudělá ani krok bez běžeckého rukávu a zahalí se tak, že na hlavě sotva zahlédnete oči.

 

Zjistěte, co vám vyhovuje a podle toho nasazujte čepice a rukavice. Snad jen důležitá poznámka. Hlavou a dlaněmi opouští teplo lidský organismus 30 – 50 % celkového objemu úniku tepla. Určitě nebudete za chladného letního rána exoty v čepici, naopak budete spíše za zkušeného běžce, který se vyzná.Nepojmenováno

 

 

 

 

facebook
instagram