Memoriál Jozefa Psotku se vydařil na výbornou

Značka RaidLight podpořila další závod Memoriál Jozefa Psotku

147656452432. ročník memoriálu Ing. Jozefa Psotku se uskutečnil v sobotu 15.10. 2016 ve Vysokých Tatrách. Jde o známou běžeckou akci, která vznikla především jako vzpomínka na dvě tragické

události z Mt. Everestu. Loni se při pořádání memoriálu udála pozitivní změna – centrum závodu se přesunulo ze Slezského domu do Tatranské Lomnice. Díky tomuto se již podruhé akce těšila pěkné účasti i přes ne zcela optimální vývoj počasí.

Naplánovaná trasa přes sedla se bohužel nemohla uskutečnit ani letos, ale náhradní trasa nebyla o moc lehčí a pořádně prověřila síly účastníků. Běžci si mohli vybrat, tak jako loni, ze dvou tratí. Ta kratší se běžela nonstop a těm nejrychlejším trvala kolem dvou hodin. Hlavní trasa s názvem Extrém se nesla ve znamení improvizace. Na závodníky čekala nejprve časovka s hromadným startem z Tatranské Lomnice na Zbojnické chatě.

Účastníci si takto mohli užít vysokohorského terénu i přesto, že přes sedla se neběželo. Počasí v sobotu spolupracovalo a tak si běžci tuto náročnou trať mohli vychutnávat. Po občerstvení na Zbojnické následoval zběh dolů na Hrebienok, kde byl start druhé časovky. Odtud se běželo na plné pecky až na Slezský dům. Zde končila druhá časovka. Závodníky čekal neměřený přesun do Starého Smokovce na Jakubkou louku. Zde na již únavou poznamenané běžce čekal start třetí časovky. Ta vedla ne zrovna nejpřímějším směrem až na Hrebienok. Odtud následoval ještě přesun do místa startu v Tatranské Lomnici. Úkolem závodníků bylo to stihnout v limitu 8 hodin.

Navzdory „náhradní trati“ byl letošní Psotka memoriál podstatně náročnější, než kdysi bývala hlavní trať přes sedla ze Slezského domu. O tomto faktu vypovídá především součet všech tří časovek. K tomu přispěly i aktuální sněhové podmínky a tak o zábavu nebyla nouze.

S náročnou tratí se nejlépe popral mezi muži Matuš Vnenčák, který se po zdravotní pauze představil ve výborné formě. Druhé místo patří mladému Vladovi Jambrichovi a pro třetí místo na bedně si doběhl už veterán a nestárnoucí „celebrita“ terénního běhu a skialpinismu na Slovensku Milan Madaj.

Mezi ženami patřila místa v tomto náročném běhu zkušeným a známým nejen běžkyním – na prvním místě doběhla Zuzana Dudášová, druhá byla nestárnoucí Jana Madajová, která nechala za sebou, ne o mnoho, pravidelnou medailistka akce Lenku Hiklovou.

Akce byla obdařena nádherným počasím a tak se celý den nesl ve znamení dobré nálady a mnoha příjemných setkání.