Rozhovor s vítězem závodu v Jizerkách – Jirkou Charbuským

Rozhovor s vítězem závodu v Jizerkách – Jirkou Charbuským

Přinášíme rozhovor s absolutním vítězem závodu v Jizerkách , Jirkou Charbuským, který zaběhl dlouhou trať v čase 2:30!Ještě jednou moc gratulujeme!

7P: Jirko mohl by jste se krátce představit těm co vás neznají?
JCH:Ahoj, jsem Jirka a pocházím z Pardubic. V současnosti jsem stále studentem fyzioterapie na FTK Univerzity Palackého v Olomouci. Ve volném čase rád sportuji, cestuji a trávím čas v přírodě.
7P: Závodu 7 pohoří jste se účastnil poprvé, nebo již máte předchozí zkušenost?
JCH:Na závodě 7 pohoří jsem byl poprvé. O tomto seriálu jsem se dozvěděl na internetu a zaujal mě zejména závod v Jizerských horách, což je oblast, kterou rád navštěvuji v létě i v zimě. Kromě toho mě na závodě v Jizerkách motivoval výběh na Smrk, kdy se v nepřetržitém stoupání překonávalo téměř 700 výškových metrů, což je pro mě jako kluka z Polabské nížiny něco nepředstavitelného, přesto jsem ale věřil, že takový kopec můžu zvládnout. Nakonec nám to horké počasí udělalo ještě o něco těžší, zejména v pozdějších fázích závodu.
7P: Jakému sportu se věnujete?
JCH: V současnosti nejvíce běhu, připravuji se na maraton v Amsterdamu v půlce října. Baví mě ale i trailové běhy, přestože jsem v nich docela nováček. Jinak jezdím na silničním kole a plavu, mám za sebou několik triatlonů od sprintů až po distance polovičního ironmana. V zimě jezdím na běžkách, pravidelně se účastním Jizerské 50, je to už taková tradice, kterou jsme s bráchou asi před pěti lety započali a před rokem se k nám připojila i moje přítelkyně Linda.
7P: Stal jste se celkovým vítězem závodu se skvělým časem 2:30, jak si udržujete fyzičku?
JCH: Snažím se o maximální možnou všestrannost, to znamená, že kombinuji zmíněné sporty, vždy ale nějaký z nich převažuje.

Od určitých časů či výkonů už je ale zapotřebí pro další posun výkonnosti výrazně upřednostnit daný sport. Sám jsem zjistil, jak jdou „proti sobě“ běh s cyklistikou, např: při přípravě na maraton. Proto už toho v letošním létě na kole moc nenajezdím. Kromě sportů vytrvalostního charakteru se nebojím ani silového tréninku, občas si dám i nějaké sprinty pro rozvoj koordinace. Myslím, že právě zmíněná všestrannost je důležitá pro určitou sportovní dlouhověkost a to z hlediska fyzického i mentálního.

7P: Uvidíme se na dalších závodech 7 pohoří?
JCH: V červenci se mi to bohužel nehodí, i když do Beskyd bych jel opravdu rád. Srpen je pro mě lepší, jen ještě nevím, jestli si raději vyberu Jeseníky nebo Krkonoše, ale na jednom z těchto závodů určitě chci být.

 

facebook
instagram